4 Nisan 2018 Çarşamba

Blog yazarlarına tavsiyeler


Bloggerlar; kendi tecrübelerini, bir konu hakkındaki düşünceleri veya birşeyler hakkında bilgi vermeyi seven yazarlardır. Yazar olmak için öncelikle kendini geliştirmiş, yazdığı konu hakkında yeterli bilgiye sahip olmak gerekir. Bu şartları taşıyan bloggerlar makalelerde şunlara dikkat etmelidir.

1- Yazım hataları: Özellikle uzun yazılar yazarken arada bazı yazım hataları olabilir. Klavyede yanlış tuşa basınca oluşan değişik kelimler, okuyanlara yazınızın özen gösterilmeden yazıldığı hissi verecektir. Bu yüzden ufak tefekte olsa yazım hataları yapmamak gerekir.

2- Anlam bozukluğu: Bir konuyu anlatırken cümleyi düzgün kurmak gerekir. Dil bilgisi kurallarına hakim olmadan akıcı ve bilgi verici bir makale yazmak mümkün değildir. Yazınız bittikten sonra sanki ilk kez okuyormuş gibi tekrar gözden geçirin. Anlatım bozukluğu fark ederseniz düzeltmeden yayınlamayın.

3- Gereksiz detaylar: Uzun yazıyım da arama motorları sevsin mantığıyla gereksiz detaylar vermeyin. Anlattığınız her neyse fazla kafa karıştırmadan kısa ve net bilgiler verin. Böylece anlatmak istediğinizi kafa bulandırmadan aktarmış olursunuz.

4- Konuyla alaka: Yazınızda anlattığınız konudan başka konuya atlamayın.  Başlık ve içerik uyumu önemlidir. Okuyucular öğrenmek istedikleri bilgiyi yazınızda bulamazsa bloğunuzu terk eder, bu durum sitede kalma oranını düşüreceği için seo açısından kötü bir sonuçtur.

5- Özgünlük: Kendi anlatış biçiminizle yazın, kesinlikle başka sitelerden alıntı yapmayın çünkü copy-paste yapmak hem yazarın emeğine saygısızlıktır, etik değildir hem de arama motorlarının gözünde kalitesiz bir blog olursunuz. Araştırmacı kişiler birçok sitede gezdiği için her sitede aynı yazıyı görürler ve orjinal içeriğin nerede olduğunu bilirler. Bu yüzden bir dahaki sefere sadece orjinal siteye tıklayıp çakma siteleri görmezden gelirler. Bu durumda ziyaretçi kaybı yaşamış, boşuna vakit kaybetmiş olursunuz. Zaten çok sayıda benzer bloglar mevcut. Siz öyle birşey yapın ki bloğun her yerinden bilgi ve kalite fışkırsın, emek harcandığı belli olsun.

6- Resim yerleşimi: Yazıda kullanacağınız resimleri sağa yada sola yaslamadan ortalayın. Boyutunu da ''Geniş'' yapın. Eğer ''Çok büyük'' resim boyutunu seçerseniz interneti kısıtlı olan ziyeretçilerin sayfa yüklenmesi uzun sürer ve sıkılıp çıkarlar.

7- Tema tasarımı: Bir bloğun en önemli özelliği içerik ve tema uyumudur. Bloğunuzda modayla ilgili yazıyorsanız temanızda pembe renklerin bulunması daha güzel durur. Blogger temaları kategorilerine göre tasarlanmıştır. Hangi alanda yayın yapacaksanız ona uygun tema seçin.

8- Kategoriler: Yazılarınızı bir kategoriye koymalısınız. Örneğin para konusunda yazmışsanız kategorisi finans olmalıdır. Bir yerde tadına baktığınız yemek hakkında yazmışsanız onu da yemek etiketi vererek bloğunuzun kategorilerinde yer alması gerekir.

9- Reklam yerleşimi: Bloğunuzun sıkıcı olmaması için en fazla 3 banner yerleşimi yapın. Daha fazlası, sadece para kazanmak için açılmış kalitesiz blog gibi görünmesine sebep olur.

10- İletişim: Okuyucularınızla iletişim halinde olun, yorumlara cevap verin. Eğer aynı soruyu çok soruyorlarsa makalenin sonuna bir paragraf daha ekleyerek açıklama yazısı ekleyebilirsiniz.

11- Splash banner: Ekrana kocaman açılan, ziyaretçileri sayfa beğenmeye veya reklam izlemeye zorlayan bannerlardan uzak durun. Birden fazla ekrana gelen splash bannerlar ziyaretçilerin sıkılmasına ve bloğunuzu terk etmelerine yol açar.

12- Yeni içerik: Bloğunuzun zengin içerik sahibi olması ve daha fazla trafik çekmesi için kaliteli ve güzel içerikler hazırlayın. Ziyaretçiler bu paylaşımda emekharcadığınızın farkına varsınlar. Emek verilen içerikler okurların gözünden kaçmaz ve bloğunuzu tekrar ziyaret ederler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder