4 Nisan 2018 Çarşamba

Blog yazarlarına tavsiyeler


Bloggerlar; kendi tecrübelerini, bir konu hakkındaki düşünceleri veya birşeyler hakkında bilgi vermeyi seven yazarlardır. Yazar olmak için öncelikle kendini geliştirmiş, yazdığı konu hakkında yeterli bilgiye sahip olmak gerekir. Bu şartları taşıyan bloggerlar makalelerde şunlara dikkat etmelidir.

1- Yazım hataları: Özellikle uzun yazılar yazarken arada bazı yazım hataları olabilir. Klavyede yanlış tuşa basınca oluşan değişik kelimler, okuyanlara yazınızın özen gösterilmeden yazıldığı hissi verecektir. Bu yüzden ufak tefekte olsa yazım hataları yapmamak gerekir.

2- Anlam bozukluğu: Bir konuyu anlatırken cümleyi düzgün kurmak gerekir. Dil bilgisi kurallarına hakim olmadan akıcı ve bilgi verici bir makale yazmak mümkün değildir. Yazınız bittikten sonra sanki ilk kez okuyormuş gibi tekrar gözden geçirin. Anlatım bozukluğu fark ederseniz düzeltmeden yayınlamayın.

3- Gereksiz detaylar: Uzun yazıyım da arama motorları sevsin mantığıyla gereksiz detaylar vermeyin. Anlattığınız her neyse fazla kafa karıştırmadan kısa ve net bilgiler verin. Böylece anlatmak istediğinizi kafa bulandırmadan aktarmış olursunuz.

4- Konuyla alaka: Yazınızda anlattığınız konudan başka konuya atlamayın.  Başlık ve içerik uyumu önemlidir. Okuyucular öğrenmek istedikleri bilgiyi yazınızda bulamazsa bloğunuzu terk eder, bu durum sitede kalma oranını düşüreceği için seo açısından kötü bir sonuçtur.

5- Tema tasarımı: Bir bloğun en önemli özelliği içerik ve tema uyumudur. Bloğunuzda modayla ilgili yazıyorsanız temanızda pembe renklerin bulunması daha güzel durur. Blogger temaları kategorilerine göre tasarlanmıştır. Hangi alanda yayın yapacaksanız ona uygun tema seçin.

6- Kategoriler: Yazılarınızı bir kategoriye koymalısınız. Örneğin para konusunda yazmışsanız kategorisi finans olmalıdır. Bir yerde tadına baktığınız yemek hakkında yazmışsanız onu da yemek etiketi vererek bloğunuzun kategorilerinde yer alması gerekir.

7- Reklam yerleşimi: Bloğunuzun sıkıcı olmaması için en fazla 3 banner yerleşimi yapın. Daha fazlası, sadece para kazanmak için açılmış kalitesiz blog gibi görünmesine sebep olur. Bu bannerları da sağ üst köşeye 300x250 boyutunda, makale başlığı üstüne 728x90 veya 468x60, yazının sonunda 728x90, sol köşeye 160x600, logo sağına 728x90 boyutunda olabilir.

8- İletişim: Okuyucularınızla iletişim halinde olun, yorumlara cevap verin. Eğer aynı soruyu çok soruyorlarsa makalenin sonuna bir paragraf daha ekleyerek açıklama yazısı ekleyebilirsiniz.

9- Splash banner: Ekrana kocaman açılan, ziyaretçileri sayfa beğenmeye veya reklam izlemeye zorlayan bannerlardan uzak durun. Birden fazla ekrana gelen splash bannerlar ziyaretçilerin sıkılmasına ve bloğunuzu terk etmelerine yol açar.

10- Yeni içerik: Bloğunuzun zengin içerik sahibi olması ve daha fazla trafik çekmesi için kaliteli ve güzel içerikler hazırlayın. Ziyaretçiler bu paylaşımda emekharcadığınızın farkına varsınlar. Emek verilen içerikler okurların gözünden kaçmaz ve bloğunuzu tekrar ziyaret ederler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder